Site İçi Ara
Anket
Aktif anket yok !
E-Bülten
Dilek ve Öneriler
Birimlerimiz \ Klinikler \ Ayaş FTR Servisi

Hastanemiz Fizik Tedavi Ünitesinde ESWT Uygulamaları Başlamıştır

ESWT Nedir ?

ESWT (Extracorporeal Shock Wave Therapy), kısaca şok dalga tedavisi olarak tanımlayabiliriz.
Vücut dışında oluşturulan güçlü ses dalgalarının çelik başlıklı bir aplikatör vasıtasıyla vücudun istenilen bir bölgesinde odaklanmasına dayanan non-invazif uygulama şeklidir. Elektro-hidrolik enerji ilkesine dayanan yüksek basınç ve yüksek enerjiyi çok kısa bir süre içerisinde uygulama imkanı sağlayarak birkaç seansta yüksek başarı ile tedavi olanağı sağlamaktadır.

Hangi Rahatsızlıklarda ESWT kullanılabilir ?
- Kalsifiye omuz ağrısı: Omuz eklemine yakın tendonlarda kalsiyum depozitlerinin, eklem içinde oluşturdukları enflamasyonun neden olduğu omuz ağrısı şikayetidir.

- Tenisçi ve Golfçu dirseği: Aşırı kullanıma bağlı olarak ortaya çıkan dirsek ağrısı şikayeti

- Topuk dikeni: Aşırı zorlanmaya bağlı olarak ayak topuk kemiğinin altında zamanla yırtıklar ve zedelenmeler oluşur. Daha sonra oluşan doku iltihabı ve sertleşmesi, yerini kemiksi bir yapıya bırakır. Üzerine bastıkça ağrı hissedilen bir şikayettir.

Diğer Uygulama Alanları
-İmpingement syndrome
-Tendinitis
-Tendopathy
-Patellar tip syndrome
-Trochanter major
-Achilodyna

Tedavi Süresi Nedir, Kaç Seans Uygulanır ?
Uygulama şok sayısı, frekans ve enerji seviyesine göre seans süreleri farklılık gösterebilir. Yumuşak doku uygulamalarında 3 ile 5 seans arasında değişen sürelerde hasta şikayetlerinden kurtulmaktadır.

ESWT’nin Uygulanmadığı Alanlar Nelerdir ?
Hamileler, kalp pili kullananlar ve kanserli hastalarda uygulanmaz. Ayrıca baş, boyun ve sinirlere yakın bölgelerde, henüz gelişimini tamamlamamış kemiklerde uygulanmaz.

Yan Etkileri Varmıdır ?
Şok dalga tedavisinde ciltte oluşan hafif kızarıklık dışında hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Hasta tedaviden sonra günlük işlerine devam edebilir.

Hasta Ne Zaman Etkisini Fark Eder ?
İlk seanstan itibaren 1 haftalık süre içinde ağrılarda azalma görülebilir. ESWT tedavisinde amaç ağrının geçici
olarak giderilmesi değil, kalıcı olarak bir tedavi edilmesidir.

ESWT Hizmeti Organize Semt Polikliniğimizde Fizik Tedavi Ünitesinde verilmektedir.

 

Belirli saatlerde binalarımız arası ulaşımın sağlanması amacıyla servis hizmeti verilmektedir. Servis saatleri ile ilgili bilgiyi İletişim Bölümündeki  Servis Saatleri(tıklayınız) başlığı altında bulabilirsiniz.

    

 

 

 

         AYAŞ FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON  KLİNİĞİ

Merkezimizde Fizik Tedavi poliklinik hizmetleri ve Yataklı Fizik Tedavi  Rehabilitasyon hizmetleri  46 yatak kapasitesi ile verilmektedir.Kliniğimizde ve diğer Fizik Tedavi  Rehabilitasyon polikliniklerinde yapılan muayene, tetkikler ve gerekli diğer hekim görüşleri sonucunda; ilgili hekimimiz tarafından yataklı FTR hizmeti alması uygun görülen hastalarımıza hizmet verilmektedir. Kliniğimizde  Fizik Tedavi Uzmanı,Sorumlu Hemşire, Hemşire, Poliklinik Sekreteri, Kat Sekreteri, Temizlik Personeli, Güvenlik Personeli çalışmaktadır. Fizik Tedavi Sorumlu Hekimi Dilek TÜRK,Sorumlu Hemşire Suna DEMİREL’ dir.